BLOG

SEZNAM ČLÁNKŮ

Používáme KOFFERDAM…a co to je?

2.08.2017

S výrazem Kofferdam se asi tak často u svého zubaře nesetkáte, ale gumovu blánu, která se při výkonu upevní do dutiny ústní jako izolace zubů při nějakém zákroku již třeba znát budete.

Jde právě o zmiňovaný kofferdam, nebo-li blánu z latexu či z nelatexových polymerů, jejíž první užití bylo zaznamenáno v zubním lékařství již před vice než 150 lety!

Koffermad je německé označení této užitečné pomůcky, ale setkat se můžete i s pojemnováním jako je rubber dam či dental dam.

Odborníci se shodují, že její “objevitel” byl americký zubař z New Yorku Sanford Christie Barnum a to již v roce 1864. V roce 1888 si ale toto prvenství snažil připsat také francouzský zubař La Roche, který prohlásil, že on byl první, kdo použil kofferdam a to již v roce 1857. Jak tomu opravdu bylo se už asi nedozvíme, nicméně obecně se má za to, že první byl přeci jenom Barnum.

Ač je kofferdam na trhu tak dlouho, jeho obliba a četnost užití výrazně vzrostla až v posledním desetiletí.

Kofferdam má většinou velikost 15x15 cm a mezi zuby se umisťuje pomocí speciálních zubních spon.

Jeho nespornou výhodou je, že dělá přehlednější pracovní pole pro zubního lékaře. V ústech je třeba operovat a pracovat na objektech velikosti několika milimetrů a veškeré rušivé elementy v dustině ústní, jako je jazyk, sliny nebo vnitřní strany tváří mohou narušit kvalitu a hlavně výsledek daného zákroku. Díky kofferdamu lékař dobře vidí a může se plně soustředit na ošetřovanou část zubu či čelisti.

Další výhodou je, že tato blána udržuje ošetřované místo v suchu. To je důležité například u fotokompozitních výplní. Pevné spojení zubu s výplní je možné docílit jen za předpokladu, že je zub dokonale suchý.

Kromě toho se i výrazně snižuje možnost proniknutí nějaké infekce z úst do zubu nebo do kanálku. Největší riziko hrozí zejména u pacientů, kteří nedodržují pravidelnou ústní hygienu či neví, jak si správně vyčistit zuby. Schopnost blány zamezení infekce je neocenitelná například v endodoncii, tedy při ošetření zmiňovaných zubních kanálků. Při ošetření zubních kanálků se používá speciální chemický roztok, který může být ve větší míře dosti hořký. Použití blány zamezí jejímu přetečení do ostatních částí dutiny ústní. Stejně tak reguluje množství vody, které se dostane do úst během zákroku. Během vrtání nebo během broušení zubů je třeba chladit dané místo studenou vodou, která je odváděna savkou pryč z úst. Celkové množství vody, které se dostane do úst je pak díky kofferdamu výrazně nižší.

Jako poslední stojí za zmínku nejen ochrana neošetřovaných měkkých tkání, jako jsou dásně, vnitřky tváří či jazyk, ale zamezí i možnosti náhodného polknutí nějakých nástrojů či částí zubu nebo odstraňovaných výplní.

Na naší klinice se kofferdam používá při některých zákrocích, případně můžete jeho použití pro Váš zákrok konzultovat se svým zubním lékařem.

PODOBNÉ ČLÁNKY

Bezbolestné ošetření aneb typy anestezií ve stomatologii

19.01.2018

Chystáte se ke stomatologickému výkonu a Váš zubní lékař se zmínil o použití lokální či celkové anestezie či možnosti podání analgosedace? Víte, jaký je v tom rozdíl? Následující článek Vám pomůže se v těchto pojmech rychle zorientovat.

PŘEČÍST

MUDr. versus MDDr.

24.10.2017

Možná jste si všimli, že někteří z našich lékařů nemají před jménem titul MUDr., jako je zvykem, ale zkratku MDDr. Víte, co to vlastně znamená?

PŘEČÍST

Pár milých slov Prof. MUDr. Josefa Kouteckého, DrSc.

17.10.2017

Dnešní článek je jiný. Je jiný v tom, že jsme ho nenapsali my, ale že byl napsán pro nás. Byl napsán naším pacientem. Autorem je Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., první profesor československé dětské onkologie, věrný pacient a po těch letech i přítel garanta naší kliniky - MUDr. Ivana Pelikána. Člověk, kterého si nesmírně vážíme a proto nás jeho slova o to více hřejí u srdce. To je důvod, proč se o toto VYJÁDŘENÍ A DOPORUČENÍ chceme podělit.

PŘEČÍST

Nezávazný kontaktní formulář

Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím tohoto formuláře, ozveme se Vám zpět.

* Povinné pole

Nebo zkuste na tel. +420 606 399 904