Ortodoncie

CO TO JE ORTODONCIE?

...rovných zubů lze docílit pomocí rovnátek v každém věku

Ortodoncie se zabývá nápravou špatného vývoje a postavením zubů nejenom u dětí, ale i u dospělých. Ač si to někdy neuvědomujeme, tak správně postavené zuby zajišťují hned několik funkcí: lépe koušou, napomáhají správné výslovnosti, dobře se čistí a v neposlední řadě hezky vypadají. Nepravidelnosti chrupu všechny tyto kvality snižují, což může ovlivnit nejen jejich vzhled, ale i naše sebevědomí. Nápravu a nedostatky v postavení chrupu řešíme různými způsoby léčby, z převážné většiny ale pomocí různých tipů rovnátek. Při závažnějších vadách se do léčby může zapojit i čelistní chirurg. V některých případech je ortodontická léčba vhodná v souvislosti s jinými ošetřeními, jako třeba implantologickými nebo protetickými. Včasná ortodontická léčba je účinnou prevencí zvýšené kazivosti zubů a poškození měkkých tkání ústní dutiny (parodontu).

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

1

JAK FUNGUJÍ ROVNÁTKA??

Rovnátka vyvíjí stálý, mírný tlak na zuby, které tak postupně přechází do správné polohy. Zámky nalepené na zubech a drátěný oblouk, který je spojuje, jsou hlavní funkční složky rovnátek. Drátěný oblouk přivázaný barevnými gumičkami k zámkům působí jako vodič, který má tendenci vracet se do původního tvaru a tím vyvíjí na zuby tlak, který je posunuje do nové správné pozice.

2

JAKÉ TIPY ROVNÁTEK EXISTUJÍ?

Nejčastěji se k léčbě ortodontických vad používají fixní aparáty („rovnátka napevno“). Jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli nebo z estetických – keramických – méně viditelných materiálů.

Vynadavcí rovnátka lze je volně vyjímat z úst, používají se někdy při léčbě dětských pacientů a po ukončení léčby prostřednictvím fixních aparátů. Speciální vyndavací rovnátka se používají i k léčbě u dospělých pacientů, jedná se o rovnátka Invisaling.

3

JAK MÁM PEČOVAT O ZUBY S ROVNÁTKY?

Kdo nosí rovnátka, bude mít rovné zuby, aby byly však i zdravé, je třeba o ně důsledně pečovat. O zuby s rovnátky je nutné pečovat mnohem častěji a důkladněji než o zuby bez rovnátek. Pro efektivní čištění zubů, dásní a rovnátek jsou potřeba speciální pomůcky a techniky. Změnou postavení zubů se mění i mezizubní prostory. Čištění mezizubních prostorů je nesmírně důležité v celém průběhu ortodontické léčby i po jejím ukončení. S instruktáží o správném čištění zubů a s výběrem pomůcek pro ústní hygienu může pomoci dentální hygienistka. 

4

JAK DLOUHO BUDU MUSET ROVNÁTKA NOSIT?

Doba léčby s ortodontickými aparáty se obvykle pohybuje od jednoho do tří let. Skutečná doba závisí na závažnosti problému, spolupráci pacienta a růstu čelistí a obličeje. Někteří jedinci reagují na léčbu rychleji než ostatní, a drobné problémy mohou vyžadovat méně času. Po sejmutí fixních rovnátek je doporučováno nosit rovnátka snímací, které pomáhají udržet zuby v jejich nové pozici.

Nezávazný kontaktní formulář

Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím tohoto formuláře, ozveme se Vám zpět.

* Povinné pole