BLOG

SEZNAM ČLÁNKŮ

Používáme KOFFERDAM…a co to je?

2.08.2017

S výrazem Kofferdam se asi tak často u svého zubaře nesetkáte, ale gumovu blánu, která se při výkonu upevní do dutiny ústní jako izolace zubů při nějakém zákroku již třeba znát budete.

Jde právě o zmiňovaný kofferdam, nebo-li blánu z latexu či z nelatexových polymerů, jejíž první užití bylo zaznamenáno v zubním lékařství již před vice než 150 lety!

Koffermad je německé označení této užitečné pomůcky, ale setkat se můžete i s pojemnováním jako je rubber dam či dental dam.

Odborníci se shodují, že její “objevitel” byl americký zubař z New Yorku Sanford Christie Barnum a to již v roce 1864. V roce 1888 si ale toto prvenství snažil připsat také francouzský zubař La Roche, který prohlásil, že on byl první, kdo použil kofferdam a to již v roce 1857. Jak tomu opravdu bylo se už asi nedozvíme, nicméně obecně se má za to, že první byl přeci jenom Barnum.

Ač je kofferdam na trhu tak dlouho, jeho obliba a četnost užití výrazně vzrostla až v posledním desetiletí.

Kofferdam má většinou velikost 15x15 cm a mezi zuby se umisťuje pomocí speciálních zubních spon.

Jeho nespornou výhodou je, že dělá přehlednější pracovní pole pro zubního lékaře. V ústech je třeba operovat a pracovat na objektech velikosti několika milimetrů a veškeré rušivé elementy v dustině ústní, jako je jazyk, sliny nebo vnitřní strany tváří mohou narušit kvalitu a hlavně výsledek daného zákroku. Díky kofferdamu lékař dobře vidí a může se plně soustředit na ošetřovanou část zubu či čelisti.

Další výhodou je, že tato blána udržuje ošetřované místo v suchu. To je důležité například u fotokompozitních výplní. Pevné spojení zubu s výplní je možné docílit jen za předpokladu, že je zub dokonale suchý.

Kromě toho se i výrazně snižuje možnost proniknutí nějaké infekce z úst do zubu nebo do kanálku. Největší riziko hrozí zejména u pacientů, kteří nedodržují pravidelnou ústní hygienu či neví, jak si správně vyčistit zuby. Schopnost blány zamezení infekce je neocenitelná například v endodoncii, tedy při ošetření zmiňovaných zubních kanálků. Při ošetření zubních kanálků se používá speciální chemický roztok, který může být ve větší míře dosti hořký. Použití blány zamezí jejímu přetečení do ostatních částí dutiny ústní. Stejně tak reguluje množství vody, které se dostane do úst během zákroku. Během vrtání nebo během broušení zubů je třeba chladit dané místo studenou vodou, která je odváděna savkou pryč z úst. Celkové množství vody, které se dostane do úst je pak díky kofferdamu výrazně nižší.

Jako poslední stojí za zmínku nejen ochrana neošetřovaných měkkých tkání, jako jsou dásně, vnitřky tváří či jazyk, ale zamezí i možnosti náhodného polknutí nějakých nástrojů či částí zubu nebo odstraňovaných výplní.

Na naší klinice se kofferdam používá při některých zákrocích, případně můžete jeho použití pro Váš zákrok konzultovat se svým zubním lékařem.

PODOBNÉ ČLÁNKY

Jakou zvolit plombu? Klasický amalgám nebo bílou?

20.05.2019

Jaká zubní vyplň je pro mě ta nejlepší? Mnoho lidí si často klade tuto otázku. I když se může zdát, že amalgámu již definitivně odzvonilo i ten má své výhody a jak to je s bílou plombou?

PŘEČÍST

Jak si poradit s paradentózou

2.05.2019

Po zubním kazu patří paradentóza k nejčastějším onemocněním, která se v zubních ordinacích řeší. Stejně jako u kazu se tomuto zdravotnímu problému dá předcházet správnou prevencí v podobě odpovídající zubní hygieny a zdravým životním stylem.

PŘEČÍST

5 častých příčin bolesti zubů, které byste neměli přehlížet

25.03.2019

Bolest zubů patří mezi nejobávanější a dokáže svojí specifickou intenzitou pěkně potrápit dospělé i děti. MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská radí, jak se správně vyznat v bolestech zubů.

PŘEČÍST

Nezávazný kontaktní formulář

Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím tohoto formuláře, ozveme se Vám zpět.

* Povinné pole

Nebo zkuste na tel. +420 606 399 904