Dentální hygiena

...samozřejmá součást pravidelné péče o chrup

ČÍM SE ZABÝVÁ DENTÁLNÍ HYGIENA?

Hygiena dutiny ústní neodmyslitelně patří k preventivní stomatologii a měla by být součástí péče o chrup každého z nás. To, jak máme každý den zautomatizované čištění zubů, tak by měla být samozřejmá i návštěva dentální hygienistky, která nám pomůže kontrolovat, dočišťovat a udržovat stav chrupu tak, aby se mohlo včas předejít případným závažnějším problémům či onemocněním. Je to nejúčinnější a zároveň i nejlevnější způsob péče o zuby a součást moderního zdravého životního stylu.

Dentální hygiena je také velmi důležitá u dětí! Klade důraz za 1) na prevenci jak u mléčných, tak u stálých zubů a za 2) na osvojení správných technik a principů ústní hygieny, které předchází jakýmkoliv závažným problémům v budoucnosti.

A nezapomeňte, že každoročně můžete čerpat příspěvky na dentální hygienu nebo na pomůcky dentální hygieny v rámci různých programů vašich zdravotních pojišťoven!

V roce 2018 máte nárok na tyto příspěvky:

Příspěvky na dentální hygienu 2018

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

1

KDY BYCH MĚL S DENTÁLNÍ HYGIENOU ZAČÍT?

K dentální hygieně bychom měli přivyknout již v dětství, kdy je správné čištění dětských zoubků závislé především na rodičích, na jejich péči a odpovědnosti. Návštěvy u dentální hygienistky doporučí lékař na základě preventivní prohlídky. Obvykle děti začínají chodit na dentální hygienu v období při prořezávaní stálých zubů. Pokud jsou nedostatky v čištění již dříve, je limitujicím faktorem návštěvy hygienistky pouze spolupráce dítěte.

2

JAK PROBÍHÁ PRVNÍ NÁVŠTĚVA U DENTÁLNÍ HYGIENISTKY?

Při první návštěvě v ordinaci budou dentální hygienistku zajímat údaje o Vašem zdravotním stavu, dále zjistí celkový stav Vaší dutiny ústní a také třeba i to, zda jste či nejste kuřák. Následně během ošetření, i při dalších pravidelných návštěvách, Vám dentální hygienistka profesionálně odstraní zubní kámen, měkké povlaky z prostorů nad a pod úrovní dásně, šetrně očistí povrch zubu a zbaví jej nežádoucího zabarvení a pigmentací. V dalším kroku následuje instruktáž, během níž Vám hygienistka předvede, jak postupovat při řádné ústní hygieně, provede nácvik správné techniky čištění zubů, doporučí vhodné dentální pomůcky a prostředky a vysvětlí Vám jejich správné používání.

3

JE NÁVŠTĚVA DENTÁLNÍ HYGIENISTKY NUTNÁ, KDYŽ MI NIC NENÍ?

Dentální hygiena je především preventivní péčí, tedy pečuje o zdraví zubů a dásní, ještě před tím než vzniknou závažnější problémy. Je vhodné nečekat na krvácení dásní či jiné problémy a snažit se jim včas předejít. Hygienistka je samozřejmě nepostradatelnou součástí týmu, který o vás pečuje, i když už problémy máte. Pak ale ošetření může být nepříjmené.

4

JAK ČASTO BY SE MĚLO NA DENTÁLNÍ HYGIENU CHODIT?

Návštěva dentální hygienistky se doporučuje 2x ročně, což kromě důkladné profesionální péče o chrup umožňuje také včasné rozpoznání negativních změn, jako například začínající zubní kaz či počínající stadia parodontózy, které sami nemusíme dostatečně brzy zjistit.

5

MŮŽE DENTÁLNÍ HYGIENA BOLET?

Při pravidelných návštěvách je dentální hygiena příjemným zákrokem. Pokud však navšívíte hygienisku v momentě, kdy máte pokročilý zánět dásní případně parodontitidu, může být odstraňování zubního kamene a čištění zanícených prostorů pod dásní velmi nepříjemné. Pak je samozřejmostí aplikace lokální anestezie zubním lékařem.

Nezávazný kontaktní formulář

Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím tohoto formuláře, ozveme se Vám zpět.

* Povinné pole