Endodoncie

CO JE TO ENDODONCIE?

…DKH se specializuje na odborné ošetření zubních kanálků, které může být jedinou možností zachování zubu

Endodoncie je specializovaný stomatologický obor, jehož podstatou je snaha o záchranu mrtvého či zaníceného zubu, aby nemuselo dojít k jeho vytržení. Ošetření je náročné na kvalitní přístrojové a nástrojové vybavení i použité materiály a zároveň vyžaduje vysokou preciznost lékaře. Principem je dokonalé zprůchodnění, rozšíření, dezinfekce a zaplnění kořenového kanálku, což zejména u vícekořenových zubů bývá dost náročné také časově. Vlastní endodontické ošetření vždy doprovází RTG vyšetření daného zubu.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

1

KDO JE ENDODONTISTA A Z ČEHO JE ODVOZEN NÁZEV PRO ENDODONCII?

Endodontista je zubní lékař, který se specializuje na léčbu kořenových kanálků a komplikací s tím spojených. Název je odvozen z řeckých názvů: „uvnitř - endon“ a „zub - odus“.

2

PROČ SE ZUB ZANÍTÍ?

Je-li zub napaden kazem a bakterie obsažené v zubním kazu proniknou až do dřeňové dutiny, mohou způsobit zánět a následně i odumření zubní dřeně, neboť ta v dospělosti nemá téměř žádnou regenerační schopnost. Navíc hrozí průnik infekce přes hrot kořene zubu, což vede k dalším komplikacím.

3

JAK SE DÁ PŘEDEJÍT ZÁNĚTU ZUBU

Zánětu zubu předejdete zejména pravidelnými prohlídkami u zubního lékaře. Je nutné odhalit zubní kaz mnohem dříve než se zvětší natolik, že dojde k nevratnému poškození zubní dřeně bakteriemi, a je nutné zub endodonticky přeléčit.

4

NÁSLEDUJÍ NĚJAKÁ POSTENDODONTICKÁ OŠETŘENÍ?

Endodoticky ošetřené zuby jsou touto léčbou do jisté míry mechanicky oslabené. Je tedy nutné opatřit korunkovou část zubu (tu část, kterou vidíme v ůstech) protetickou náhradou jako je polokorunka nebo korunka. Pokud k tomu nedojde, je pravděpodobné, že časem vzniknou v zubu praskliny. Ty mohou mít za následek odlomení oslabených částí korunky nebo v horším případě prasknutí celého zubu a pak je jedinou možností zub vytrhnout.

5

NENÍ OŠETŘENÍ ZUBNÍCH KANÁLKŮ BOLESTIVÉ?

Na všechny zákroky se v dnešní době používá lokální anestezie, není tedy nutné se obávat bolesti při ošetření.

6

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ZUBNÍM KANÁLKEM, ZUBNÍM NERVEM A ZUBNÍM VÁČKEM?

Zubní kanálek je dutina uvnitř kořene, která je vyplněná nervovově-cévním svazkem.

Zubní váček je zánět, kterým se organismus brání bakteriím uvnitř v zubních kanálků. Pokud dojde k oslabení organismu, může dojít k akutní reakci a z chronického zánětu se stane aktutní, který se projeví bolestí a případně otokem s hnisem kolem zubu. Jediná léčba těchto váčků je kvalitní vyčištění, desinfekce a zaplnění kanálků. Jedná se o náročný výkon a s jeho úspěšností velice pomáhá operační mikroskop.

7

PROČ SE DĚLÁ RTG ZUBŮ?

Rentgenové snímky nám dávají zásadní informace o anatomii zubu, kanálků a míře poškození zubu kazem. Díky rentgenu víme s jakým uspořádáním kanálků, zakřivením a odchylkami z běžné anatomie můžeme počítat. Dále je rentgen nutný k posouzení kvality zaplnění kanálků a sledování hojení váčků kolem zubů.

8

NENÍ RTG ZUBŮ NEBEZPEČNÝ?

Rentgenové záření potřebné k zubnímu rentgenu je přibližně 1-3 μSv. Jedná se o naprosto zanedbatelnou dávku a zcela bezpečné vyšetření. Pro srovnání přírodní ozáření obyvatele ČR za 1 rok z přírodních zdrojů (Vesmír, potraviny, země, radon) je podle údajů Státního ústavu pro jadernou bezpečnost 3200 μSv.

Nezávazný kontaktní formulář

Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím tohoto formuláře, ozveme se Vám zpět.

* Povinné pole